Czym zajmuje się galwanizernia?

0
24

Galwanizernia zajmuje się wykonywaniem powłok galwanicznych. Towarzyszą one nam na co dzień – pokryte są nimi elementy metalowe w elektronice, w branży gastronomicznej i motoryzacyjnej i w wielu innych. Jak wygląda proces galwanizacji?

Cynkowanie galwaniczne, fosforanowanie, cynowanie – jak to się robi?

Przedmioty, które chce się pokryć ochronną warstwą powłoki galwanicznej zanurza się w tzw. kąpieli galwanicznej. Jest to roztwór związków organicznych i nieorganicznych, który jest elektrolitem, czyli przewodzi prąd elektryczny. Wśród składników kąpieli znajdują się sole metalu, który będzie osadzał się w postaci powłoki na danym przedmiocie oraz dodatki, które wpływają na polaryzację oraz na przewodność prądu przez roztwór. To od rodzaju dodatków, oraz ich proporcji i jakości, zależy ostateczna jakość powłoki oraz jej wytrzymałość.

Wraz z przedmiotami do galwanizacji do kąpieli galwanicznej zanurza się elektrody, przez które przepuszcza się prąd elektryczny. Dzięki temu z roztworu zaczyna wydzielać się metal, a elektrody się rozpuszczają. Cząstki metalu osadzają się na przedmiocie, tworząc cienką i trwałą powłokę galwaniczną.

Czemu służy galwanizowanie?

Pokrywanie powłokami galwanicznymi służy jednemu lub więcej z następujących celów:

  1. Powłoka ochronna – chroni najczęściej przed korozją oraz warunkami zewnętrznymi. Przykład? Armatura łazienkowa i kuchenna. Tutaj najczęściej używane jest chromowanie.
  2. Zmiana właściwości – najczęściej służy zwiększeniu przewodnictwa elektrycznego, ale może zapewniać też dodatkową trwałość na uszkodzenia mechaniczne. Przekładem są styki kabli i przewodów, a także części w podzespołach elektronicznych, które dzięki galwanizacji mają zwiększoną przewodność.
  3. Cele dekoracyjne – tutaj najczęściej stosowane jest złocenie i srebrzenie, ale też chromowanie. Używane najczęściej w biżuterii, ale też przy antykach, a chromowanie w motoryzacji.

Przedmioty poddane galwanizacji towarzyszą nam na co dzień, dlatego warto jest poznać proces, w wyniku którego nabrały swojego wyglądu i właściwości!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here