Szlaki turystyczne w Tatrzańskim Parku Narodowym

0
22

Około trzech milionów turystów odwiedza rocznie Tatrzański Park Narodowy. Świadczy to o dużej popularności zarówno regionu, jak i turystyki pieszej.

Zostaw apartamenty – Tatry czekają!

Tatrzański Park Narodowy to przede wszystkim bogactwo przyrody. Do dyspozycji masz 275 km oznakowanych szlaków turystycznych, które mają zróżnicowane poziomy trudności. Możesz podróżować samodzielnie albo z wykwalifikowanym przewodnikiem tatrzańskim. Znajdziesz tu zarówno szlaki dla wytrawnych podróżników jak i lekkie szlaki dla rodzin z dziećmi czy niewprawnych amatorów. Dlatego nawet jeśli jesteś typowym „mieszczuchem” nie bój się zostawić za sobą wygodne i luksusowe apartamenty. Zakopane zaczeka, a Ty w tym czasie wyrusz w ciekawą podróż w głąb Tatr!

Jak przygotować się do wycieczki?

Walizki zostaw w apartamencie. Nie zabieraj ze sobą dużego bagażu. Pamiętaj jednak o niezbędnych rzeczach – prowiancie, wodzie, ciepłych ubraniach. Pogoda w górach szybko się zmienia, dlatego nawet jeśli na dole panuje upał, jest duża szansa, że w górnych partiach będzie chłodno lub nawet zimno. Koniecznie zapoznaj się z mapą turystyczną przed wyjściem w góry i posiadaj przy sobie zawsze papierową wersję. Mapy turystyczne mają zaznaczone nie tylko szlaki turystyczne i warte zobaczenia miejsca, ale też przydatne schroniska czy osłony, pod którymi możesz odpocząć na trasie. Ubierz się wygodnie, na cebulkę, pamiętając o odpowiednich butach i rozpinanym polarze.

O czym warto pamiętać?

Wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego jest płatne. Fundusze przeznaczone są na utrzymanie infrastruktury turystycznej i edukacyjnej, na działania dotyczące ochrony przyrody na terenie Parku oraz na działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Pamiętaj że niektóre szlaki są zamknięte dla ruchu turystycznego w określonych terminach, dlatego upewnij się czy wybrana przez Ciebie trasa będzie dostępna.

Od schroniska do schroniska

Zwiedzając Tatrzański Park Narodowy możemy natknąć się na osiem schronisk turystycznych, zrzeszonych w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym. Tylko tutaj możesz zanocować na terenie Parku – nie ma tu pól namiotowych, obowiązuje też zakaz rozbijania namiotów i nocowania w dziczy. W schroniskach możesz odpocząć, posilić się w restauracji, zakupić prowiant i pamiątki. To tutaj zaplanuj dłuższe postoje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here